Dziś zapadł wyrok TK w Polsce w sprawie izb dyscyplinarnych w SN. To jedyny wyrok jaki mógł zapaść w tej sprawie.
Niestety nie możemy mówić o reformie i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie o próbie walki z częścią tych środowisk sędziowskich, które bezkarnie łamią prawo nawet w kwestiach kryminalnych. Unia Europejska począwszy od wprowadzenia traktatu Lizbońskiego nieustannie próbuje narzucać krajom członkowskim nowe zobowiązania, których żadnej instytucji unijnej nie nadały dotychczas obowiązujące traktaty. Wyrok TK w Polsce jest ważny w kontekście bzdurnych pseudo wyroków TSUE. Jednak jest to zbyt mało aby wyeliminować postkomunistyczną kastę sędziów i prokuratorów z życia publicznego.
W Polskich służbach państwa nadal mamy mnóstwo byłych agentów służb PRLowskich, WSI, służb bezpieczeństwa i aparatu represji jakim był komunistyczny urząd bezpieczeństwa PRL.
Problem w tym, iż czerwona postkomunistyczna kasta i tak będzie zajmować się warcholstwem przeciw Polsce czując się bezkarna! Bez wyrwania chwastów z systemu sądownictwa nie wiele się zmieni! Unia Europejska jest kolejnym etapem zniewolenia Polski wraz z odebraniem jej suwerenności jako państwu! To nie jest nic nowego, ale ta sama próba dokonania innymi metodami nowego rozbioru Polski!
Smutne jest również to, iż tak niewielu Polaków rozumie co grozi Ojczyźnie w obecnej sytuacji. Przyzwyczailiśmy się do tego wielkiego kłamstwa, które wmawiano nam od lat, że unia Europejska jest samym dobrem i bezpieczeństwem państwa i obywateli. Szybko wymazano z pamięci Polaków, iż to właśnie w unii Europejskiej rządy sprawują państwa, które od wieków marzą o jednym! Wymazać Polskę z mapy Europy i świata.
Wolna Polska
Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej. Krótko przed ogłoszeniem orzeczenia TK, wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Wniosek w sprawie wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym: TK przełożył decyzję
Do godz. 13 w czwartek Trybunał Konstytucyjny odroczył sprawę dotyczącą zbadania zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie…
Jak orzekł TK, przepisy traktatowe „w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires (poza zakresem kompetencji, dosł. „ponad siły” – red.) zobowiązania na Rzeczpospolitą Polską jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny” z konstytucją RP.
Pytanie prawne skierowała do TK Izba Dyscyplinarna SN
Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN. Nastąpiło to po postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia 2020 r., w którym unijny trybunał zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W zagadnieniu do TK Izba ta zapytała o zgodność z konstytucją przepisów unijnych dotyczących stosowania przez TSUE środków tymczasowych w sprawach sądownictwa.
Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych ws. sądownictwa, „mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii UE i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej”. Według Izby, narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji lub organowi międzynarodowemu.
Na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK, TSUE uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej wydał koleje postanowienie o środkach tymczasowych w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Unijny trybunał zobowiązał Polskę do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej m.in. także w sprawach immunitetów sędziowskich.
Przeczytaj również: „Uderza w tożsamość konstytucyjną”. Francuski rząd kwestionuje orzeczenie TSUE
Na czwartek 15 lipca planowane jest ogłoszenie orzeczenia TSUE w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.