Wczoraj TSUE, a dziś do akcji wkracza Gersdorf. Napisała wezwanie do sędziów Izby Dyscyplinarnej

Wczoraj było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a dziś do akcji wkroczyła Małgorzata Gersdorf. Prezes Sądu Najwyższego wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej do „natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw”.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w związku z tym postanowieniem wezwała dziś sędziów Izby Dyscyplinarnej do natychmiastowego powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem wszelkich należących do kompetencji tej Izby.

Prezes Gersdorf wezwała też pracowników Izby Dyscyplinarnej do przekazania wszystkich akt spraw, w tym także zakończonych, do innej izby Sądu Najwyższego właściwej do ich rozpoznania.

TSUE chce „zamrożenia” Izby Dyscyplinarnej SN. Jest odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Premier w trybie pilnym złożył zapytanie do Polskiego trybunału konstytucyjnego celem rozstrzygnięcia nielegalności kompetencji jakie bezprawnie nadają sobie unijne instytucje. KE oraz TSUE

Wczoraj rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski powiedział, że postanowienie unijnego trybunału w żaden sposób nie podważa funkcjonowania tej izby, ani statusu sędziów, którzy w niej orzekają. Zaznaczył też, że orzeczenie TSUE jest skierowane do polskiego rządu. „To polski rząd jest adresatem tego postanowienia, a nie Izba Dyscyplinarna. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej podlegają obowiązującemu prawu, które nakłada na nich określone obowiązki orzecznicze” – wskazał.

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PLPolish