Posiedzenie trzech Izb SN zawieszone. Prezes TK wydała oświadczenie

Pierwsza prezes TK Julia Przyłębska wydała oświadczenie w związku ze sporem kompetencyjnym między SN a Sejmem. Z oświadczenia wynika, że zgodnie z polskim prawem, jeśli TK ma rozpatrywać kwestię w pełnym składzie, wszystkie inne toczące się postępowania w przedmiotowej sprawie zostają zawieszone. TK skierował do Sejmu i SN informację w tej sprawie.

Wniosek do TK o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN

Marszałek Sejmu poinformowała w środę, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Jeżeli…

zobacz więcej

Rzeczniczka prasowa TK przedstawiła oświadczenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem.

„Zgodnie z artykułem 37. ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, sprawa będzie rozpoznawana w pełnym składzie. Z kolei według artykułu 86. ust 1. ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny. W tym stanie rzeczy postępowanie przed Sądem Najwyższym, zarejestrowane BSA1-4110-1/20 z wniosku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego rozpoznawanego przez trzy izby Sądu Najwyższego ulega zawieszeniu (…) Pisma procesowe zostały do wszystkich uczestników postępowania, w tym do pierwszego prezesa SN, doręczone w dniu dzisiejszym” – podano w oświadczeniu.

– Terminy rozpraw są wyznaczane podczas narad odbywających się z udziałem sędziów. Jeśli pojawi się taki termin, będzie ta informacja zamieszczona na stronie internetowej (…) Zgodnie z ustawą dalsze procedowanie powinno być powstrzymane – dodała rzeczniczka prasowa TK Aleksandra Wójcik.
Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. – Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podejmie się sprawy, to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie SN i wydanie decyzji – powiedziała Witek.

W zeszłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez obecną KRS. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, „pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN”. Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia na godz. 11.

Źródło TVP INFO


Trybunał konstytucyjny jako jedyny konstytucyjnie umocowany organ prawny rozstrzygnie zgodnie z literą prawa i zapisami Polskiej konstytucji spór kompetencyjny, którego źródłem jest swoisty rokosz kasty sędziowskiej. Pierwsza prezes SN pani Małgorzata Gersdorf rozpoczęła wojnę kompetencyjną zarówno z Polskim prezydentem, rządem, jak również sejmem. Pierwsza prezes SN przywłaszczyła sobie prerogatywy i kompetencję oceny zgodności powoływania sędziów do składu sądu najwyższego 4tej izby dyscyplinarnej SN, oraz zgodności z konstytucją uchwalanych w Polskim sejmie aktów prawa i ustaw.
Pani Gersdorf łamiąc Polską konstytucję bezprawnie powołuje się na własną dowolną interpretację przepisów prawa dokonaną na polityczne zamówienie totalnej opozycji w Polsce. Pierwsza pani prezes SN nadała sobie nie przysługującej jej kompetencję arbitralne w sporze z Polskim rządem które według prezes SN są nadrzędne nad literą Polskiej konstytucji, oraz stanowionego prawa.
Według nowej definicji SN i niezgodnej z konstytucją wykładni prawa to instytucję unijne takie jak TSUE czy KE mają nadrzędną rolę nad  Polskim prawem i konstytucją mimo iż nie mają żadnego umocowania prawnego ani konstytucyjnego.
Działania Pierwszej prezes SN stanowią podstawę do postawienia pani Gersdorf przed Trybunałem stanu.
Działalność sędziów sądu najwyższego można oceniać w kategoriach zdrady stanu i działania na rzecz i polityczne zlecenie sił politycznych zarówno wywodzących się bezpośrednio z totalnej opozycji w Polsce, jak również określonych sił politycznych państw ościennych.

Marszałek sejmu Rzecz Pospolitej Polski skierowała w dniu dzisiejszym skuteczne zapytanie do Polskiego Trybunału konstytucyjnego które zabezpiecza do momentu rozstrzygnięcia w pełnym składzie spór kompetencyjny który wywołała prezes SN. 
Zabezpieczenie przez Polski TK postępowania sprawia, iż SN, jak również pani prezes Gersdorf nie ma prawa podejmować żadnych uchwał ani wyroków w sprawie. Złamanie postanowienia TK stanowi już kolejna podstawę prawną do natychmiastowego postawienia pani prezes Gersdorf oskarżenia kierowanego przed trybunał stanu. 

Andrzej Trzcinski

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.