W Europie histerycznie podnoszone są kwestie zanieczyszczenia powietrza podczas gdy największa z gospodarek stawia na rozbudowę energetyki pozyskiwanej ze spalania węgla właśnie.
Polska ze względu na swe położenie i duże zasoby węgla jest atakowana bo stanowi rosnącą konkurencję dla koncepcji rozwoju Niemiec.
Niezależność finansów w Polsce i rosnąca siła Polski jest solą w oku Niemców!
Choć Polskie górnictwo należy do bardzo trudnej branży a nasze pokłady węgla są dość głęboko pod ziemią to mądra energetyka i zarządzanie wciąż jest opłacalne.
Cieszy również fakt podpisania przez Polskę umowy z USA w kwestii budowy dużych farm wiatrowych na Bałtyku. To jest na pewno dobra przyszłość dla Polski. Energia pozyskiwana z źródeł odnawialnych i eko-energetyka w połączeniu z energią atomową a także pozyskiwana wciąż z paliw kopalnych da Polsce pełną niezależność energetyczną. Nie trzeba wiele tłumaczyć że niezależność energetyczna dla kraju jest podstawa rozwoju i suwerenności politycznej.
Fotovoltaika instalację które już trafiają do Polskich domów zapewnić mogą iż energia dla przeciętnego Kowalskiego nie będzie barierą ekonomiczną.
Mądra polityka energetyczna która wspiera rozwój technologi ekologicznych zapewnia nie tylko tanie źródła energi ale jest też ogromną gałęzią stymulacyjną dla gospodarki i daje też kolejne miejsca pracy.
Wolna Polska.
Utworzona przez niemiecki rząd komisja węglowa zaleciła, by nie rezygnować z uruchamiania „już zbudowanych, ale jeszcze niewprowadzonych do eksploatacji elektrowni” i by podejmować z ich właścicielami rozmowy na ten temat. Dyrektywa komisji odnosi się w praktyce tylko do Datteln IV.
Z wiadomości, którą Uniper umieścił w witrynie jawności niemieckiej giełdy prądu elektrycznego EEX, wynika, że pierwsze przedsięwzięcia synchronizujące nową elektrownię z siecią przesyłową zaplanowano na styczeń. Jak oświadczył rzecznik koncernu, pełne uruchomienie obiektu spodziewane jest latem – o czym już wcześniej informował branżowy serwis Energate Messenger.
Elektrownia Datteln IV ma mieć moc około 1100 megawatów. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku i miała się zakończyć jeszcze w roku 2011, ale udaremniły to powodowane usterkami przestoje.