Polska, Czechy czy Węgry powstały przed 1100 lat i niektóre instytucje demokratyczne mają dłużej niż kraje w Europie Zachodniej – mówił w Słowenii premier Mateusz Morawiecki, który w środę uczestniczy w Forum Strategicznym w Bledzie. Jak zaznaczył, mamy „znacznie dłuższą tradycję i nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej, czym jest demokracja, czym jest praworządność, ponieważ wiemy to najlepiej”.
– Walczyliśmy o praworządność i demokrację podczas strasznych lat komunizmu – mówił szef polskiego rządu podczas dyskusji panelowej na Forum Strategicznym w słoweńskim Bledzie.
Morawiecki: Włączyć Bałkany Zachodnie w struktury UE
Jego zdaniem wydarzenia na wschodniej granicy Polski oznaczają, że migracja, uchodźcy będą w najbliższych dekadach największym wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
– Nie można zamknąć jej w dzisiejszych granicach, co oznacza, że Bałkany Zachodnie powinny zostać włączone do architektury Unii Europejskiej tak szybko jak to możliwe – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier RP uczestniczy razem z prezydentem Bułgarii oraz premierami Słowenii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej, Chorwacji w debacie dotyczącej rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich. Głównym mottem spotkania jest przekonanie, że przyszłość Europy jest ściśle związana z jej rozszerzeniem.
Transmisja z wydarzenia i paneli dyskusyjnych prowadzona jest przez organizatora online:
Źródło TVP INFO.PL
Panie premierze Morawiecki za słowami powinny iść czyny.
Czyny oznaczają obronę Polskiej suwerenności i w tej sprawie nie może być zgniłych kompromisów z potomkami okupantów Polski.
Trzeba mieć zawsze na przykładzie, to co stało się z byłą Jugosławią, czy też Czechosłowacją.
Pod pretekstem tak zwanej praworządności Niemcy będą siłą podporządkowywać sobie poszczególne państwa i narody.
Niestety ale w Europie lewicowe i neoliberalne siły dążą do utworzenia nowej IV rzeszy to ma się odbyć kosztem niepodległości i wolności poszczególnych państw Europy wschodniej. Te narody mają służyć jako tania siła robocza i rynek zbytu dla zachodniej Europy bez prawa podmiotowości dla poszczególnych narodów i państw. O tym trzeba otwarcie mówić i do tego trzeba nie dopuścić nawet ca cenę opuszczenia Eurokołchozu bo tym stała się dziś Europa!
Andrzej Trzcinski